Helping Children To Be Musicians

Winners of 2009 Young Promise International Music Competition

Division 1 strings (ages 6-8 )

1st Prize -Yugo Okutomo (Teacher: Bonnie Black)

Yugo Okutomo (violin)- Excerpt from the Winners Concert

2nd Prize - Eric Zaks (Teacher: Andrew Mark)

Eric Zaks (cello) - Excerpt from the Winners Concert

2nd Prize - Margaret Adedamola (Teacher: Bonnie Black)

Margaret Adedamola (violin)- Excerpt from the Winners Concert

 

Special Award for Excellent Stage Presence and Musicianship - Micaela Hersh (Teacher: Anna Korsunsky)

Division 2 strings (ages 9-11)

1st Prize - Ilana Zaks (Teacher: Anna Korsunsky)

Ilana Zaks (violin) - Excerpt from the Winners Concert

2nd Prize - Daniel Cetlin (Teacher: Bonnie Black)

Daniel Cetlin (violin)- Excerpt from the Winners Concert

 

Honorable Mention and a Special Reward for Interpretation-Michelle Tan (Teacher: Anna Korsunsky)

Special Award for Enthusiasm and Promise - Ruksha Senthilkumar (Teacher: Harris Shilokowsky)

Special Award for Stage Presence - Celeste McGinty (Teacher: Kirstin Peltz)


Division 3 strings (ages 12-14)

1st Prize - Laurel Gagnon (Teacher: Elliot Markow)

Laurel Gagnon (violin)- Excerpt from the Winners Concert

2nd Prize - Sydney Adedamola (Teacher: Bonnie Black)

Sydney Adedamola (violin) - Excerpt from the Winners Concert

2nd Prize - Alethia Grant (Teacher: Stephanie Curcio)

Alethia Grant (harp) - Excerpt from the Winners Concert

 

3rd Prize - Eleanor Bragg (Teacher: Bonnie Black)

3rd Prize - Clara Wang (Teacher: Franziska Huhn)

Special Award for Musicality - Max Sopher (Teacher: Svetlana Gurina)

Division 4 strings (ages 15-17)

1st Prize - Alexia DelGiudice (Teacher: Katherine Almquist)

Alexia DelGiudice (viola) - Excerpt from the Winners Concert

2nd Prize - Andrew Kim (Teacher: Anna Korsunsky)

Andrew Kim (violin) - Excerpt from the Winners Concert

 

3rd Prize - David Jensen (Teacher: Bonnie Black)

 

Division 1 piano (ages 6-8 ) 

1st Prize - Max Tkach (Teacher: Alex Foaksman)

Max Tkach (piano) - Excerpt from the Winners Concert

2nd Prize - Sabrina Zhang (Teacher: Tanya Schwartzman)

Sabrina Zhang (piano) - Excerpt from the Winners Concert

 

Special Young Virtuoso Award - Sabrina Zhang (Teacher: Tanya Schwartzman)

Special Young Promise Award - Patrick Yu (Teacher: Tanya Schwartzman)

Division 2 piano (ages 9-11)

1st Prize - Angelique Scully (Teacher: Tanya Schwartzman)

Angelique Scully (piano) - Excerpt from the Winners Concert

2nd Prize - Catherine Song (Teacher: Tanya Schwartzman)

Catherine Song (harpsichord) - Excerpt from the Winners Concert
Catherine Song (piano) - Excerpt from the Winners Concert

2nd Prize - Andrew Song (Teacher: Tanya Schwartzman)

Andrew Song (piano) - Excerpt from the Winners Concert

3rd Prize - Kevin Chen (Teacher: Mila Filatova)

 

Special Award for the Best Interpretation of Contemporary Music - Kevin Chen (Teacher: Mila Filatova)

Special Award for the Best Performance of Shchedrin's work - Angelique Scully (Teacher: Tanya Schwartzman)

Special Award for Stage Presence - Angelique Scully (Teacher: Tanya Schwartzman)

Special Award for the Best Performance of Baroque Music - Catherine Song (Teacher: Tanya Schwartzman)

Special Award for Musicianship and Spirit- Andrew Song (Teacher: Tanya Schwartzman)

Division 3 piano (ages 12-14)

1st Prize - Christopher Chen (Teacher: Tanya Schwartzman)

Christopher Chen (piano) - Excerpt from the Winners Concert

 

2nd Prize - Kristen Foaksman (Teacher: Alex Foaksman)

Kristen Foaksman (piano) - Excerpt from the Winners Concert

 

 

Special Award for Musicianship and Interpretation - Christopher Chen (Teacher: Tanya Schwartzman)

Special Awards

Audience Choice Award for Musicality- Max Sopher (Teacher: Svetlana Gurina)

Honorable Mention and the Special Award for the Best Interpretation of Romantic Music and Outstanding Musicianship - Kevin Lee (Teacher: Tanya Schwartzman)

Kevin Lee (piano) - Excerpt from the Winners Concert

 

Special Awards " Young Promise and Challenge" :

  • Piano Duo: Melanie and Miranda Tan (Teacher: Tanya Schwartzman)
    Piano Duo: Melanie and Miranda Tan - Excerpt from the Winners Concert
  • String Quartet: Annie Batten, Eleanor Bragg, Isabel Oliart and Sydney Adedamola (Teacher: Bonnie Black)

 


Press Release
Winners of 2009 Young Promise International Music Competition in joint concert with the Bristol Chamber Orchestra to raise money for the Easton Food Pantry.

.....read more.