Helping Children To Be Musicians

Division 2 strings (ages 9-11)

1st Prize - Yasmin Myers (USA) (Teacher: Elliott Markow)

Yasmin Myers (violin) - Excerpt from the Winners Concert

Division 3 strings (ages 12-14)

1st Prize - Sammy Andonian(USA) (Teacher: Meg Carye)

Sammy Andonian- Excerpt from the Winners Concert

3rd Prize - Irene Teng (Teacher: Daniela Rubinstein)

Division 4 strings (ages 15-17)

1st Prize - Amos Lee (USA)(Teacher: Jin-Kyung Joen )

 

Special Awards in String Competition

  • The Best Violin Performance - Yasmin Myers (USA) (Teacher: Elliott Markow)
  • Outstanding Musicianship - - Sammy Andonian(USA) (Teacher: Meg Carye)
  • The Best Sonata Performance - Irene Teng (Teacher: Daniela Rubinstein)
  • TThe Best Performance of the Romantic Work - Amos Lee (USA)(Teacher: Jin-Kyung Joen )

Division 1 piano (ages 6-8 ) 

1st Prize - George Kiu (USA) (Teacher: Mila Filatova)

George Kiu (piano) - Excerpt from the Winners Concert

 

2nd Prize - Maggie Xu (USA) (Teacher: Tanya Schwartzman)

Alex Cheung (piano) - Excerpt from the Winners Concert

2nd Prize - Xiaofan Yuan (China) (Teacher: Zhengang Song)

Alex Cheung (piano) - Excerpt from the Winners Concert

3rd Prize - Michael Karshis (USA) (Teacher: Tanya Schwartzman)

Special Awards in Piano Division 1

  • Young Virtuoso - Xiaofan Yuan (China) (Teacher: Zhengang Song)
  • Outstanding Musicianship - - George Kiu (USA) (Teacher: Mila Filatova)
  • The Best Performance of the Impressionistic Work - Maggie Xu (USA) (Teacher: Tanya Schwartzman)
  • The Most Artistic Performance - Michael Karshis (USA) (Teacher: Tanya Schwartzman)
  • The Best Performance of Classical Sonata - Daniel Wang (USA) (Teacher: Laura Teplitsky)

Division 2 piano (ages 9-11)

1st Prize - Alex Cheung (USA) (Teacher: Tatyana Dudochkin)

Alex Cheung (piano) - Excerpt from the Winners Concert

1st Prize - Sabrina Zhang (USA) (Teacher: Tanya Schwartzman)

Sabrina Zhang (piano) - Excerpt from the Winners Concert

 

2nd Prize - Kyle Chen (USA)(Teacher: Niva Fried)

3rd Prize - Hannah Lee (USA) (Teacher: Olga Druzhinina)

3rd Prize - Henry Karshis (USA) (Teacher: Tanya Schwartzman)

 

Special Awards in Piano Division 2

  • The Best Performance of the Romantic work - Alex Cheung (USA)(Teacher: Tatyana Dudochkin)
  • The Best Performance of the Shchedrin's Work - Henry Karshis (USA) (Teacher: Tanya Schwartzman)
    Henry Karshis (piano) - Excerpt from the Winners Concert
  • The Best Performance of the Contemporary Work - Zoe Hsieh (USA) (Teacher: Laura Teplitsky)
  • The Best Performance of the Baroque work - Kyle Chen (USA)(Teacher: Niva Fried)
  • The Best Interpretation - Hannah Lee (USA) (Teacher: Olga Druzhinina)

Division 3 piano (ages 12-14)

1st Prize - Catherine Song (USA) (Teacher: Tanya Schwartzman)

Catherine Song (piano) - Excerpt from the Winners Concert

 

2nd Prize - Victoria Sung (USA) (Teacher: Olga Druzhinina)

3rd Prize - Andrew Song (USA) (Teacher: Tanya Schwartzman)

3rd Prize - Linda Lee (USA) (Teacher: Natalia Harlap)

 

Special Awards in Piano Division 3

  • The Best Performance of Classical Sonata - Linda Lee (USA) (Teacher: Natalia Harlap)
  • The Best Performance of the Baroque work - Victoria Sung (USA)(Teacher: Olga Druzhinina)
  • The Best Performance of the Shchedrin's Work - Andrew Song (USA) (Teacher: Tanya Schwartzman)
    Andrew Song (piano) - Excerpt from the Winners Concert
  • The Most Dramatic Performance - Anton Zverev (USA) (Teacher: Tamara Aizikov)

Division 4 piano (ages 15-17)

1st Prize - Silin Li (China)(Teacher: Hong Zhang)

Silin Li (piano) - Excerpt from the Winners Concert

 

1st Prize - Jung Hyu Noh (USA)(Teacher: Tatyana Dudochkin)

Jung Hyu Noh (piano) - Excerpt from the Winners Concert

 

2nd Prize - Emily Jung (USA)(Teacher: Tatyana Dudochkin)

2nd Prize - Clara Hong (USA)(Teacher: Luba Pyatkovskaya)

Special Awards in Piano Division 4

The Best Performance of the Romantic Work - Silin Li (China)(Teacher: Hong Zhang)

The Best Performance of the Baroque Work - Jung Hyu Noh (USA)(Teacher: Tatyana Dudochkin)

 

Composition Competition Awards

1st Place - Yucong Wang (China) for "THE REVERSE OF 12 HOURS" (Teacher: Ying Ding)

Excerpt from the "THE REVERSE OF 12 HOURS" by Yucong Wang

 

2nd Place - Silin Li (China) for "Scherzo" (Teacher: Changyuan Liu)

Excerpt from the "Scherzo" by Silin Li

 

3rd Place - Mingyang Qui (China) for "Mountain Breeze" (Teacher: Yong Du)

Excerpt from the "Mountain Breeze" by Mingyang Qui

 

Grand Pize of the 2011 Young Promise Competition

Catherine Song (USA) (Teacher: Tanya Schwartzman)